در این مطلب سعی کرده ایم تا موارد مرتبط به پرسش رایج چگونه اکسپت مقاله بگیریم؟ که اغلب دانشجویان با آن مواجه می شوند را به صورت کاربردی مطرح نماییم همچنین موارد مهمی نظیر صفحه عنوان مقاله، آماده سازی مقاله پیش از ارسال و همچنین تهیه نامه همراه مقاله نیز به صورت خلاصه مطرح شده اند.. اولین گام پس از انتخاب ژورنال مناسب برای ارسال مقاله مطالعه با دقت بخش راهنمای نویسندگان آن ژورنال است، چرا که مقاله ارسالی باید حتما مطابق با چارچوب مورد تایید مجله مورد نظر نوشته و تنظیم شده باشد، بدیهی است که در صورت رعایت نکردن موارد گفته شده مقاله در همان مراحل اولیه ریجکت شده و حتی به داوری نیز نخواهد رسید، در نتیجه هرچه ضوابط نگارشی موردتایید ژورنال بیشتر رعایت شده باشند سردبیر دید مثبت تری نسبت به مقاله ارسالی پیدا می کند.

به طور کلی یک مقاله علمی شامل عنوان، چکیده (Abstract)، کلمات کلیدی (Keywords)، مقدمه (Introduction)، مرورادبیات گذشته (Literature review)، روش پیشنهادی (Proposed Method)، نتایج آزمایشات (Experimental results)، و جمع بندی و نتیجه گیری (Conclusion) است، البته در برخی موارد چندخطی با عنوان کارهای آتی (Future Works) نیز به مقاله اضافه می شود. البته ممکن است برای هر مقاله تغییرات در عناوین و یا چیدمان گفته شده انجام شود و یا بخش های به آن اضافه و یا از آن کاسته شود. در این راستا پیشنهاد می شود پیش از شروع به نوشتن مقاله فایل مربوط به نگارش مقاله ژورنال یا کنفرانس مورد نظر را دانلود نمایید و مرحله به مرحله مطابق با اصول مطرح شده کار را پیش ببرید.

صفحه عنوان مقاله

نخستین صفحه ای که برای مقاله خود آماده می کنید، صفحه عنوان نام دارد و از آنجاییکه هرژورنال چیدمان خاصی برای صفحات عنوان مقالات دارد، این قسمت نیز باید دقیقا مطابق با دستورالعمل نگارش مقاله برای آن ژورنال آماده شود. به طور کلی صفحه عنوان مقاله شامل: عنوان مقاله در قسمت بالای صفحه و اسامی نویسندگان در پایین صفحه می شود. در این قسمت لازم است تا نام و نام خانوادگی نویسندگان به طور کامل به همراه بالاترین درجه علمی اخذ شده و سمت و موقیعت آکادمیک آن ها و پست الکترونیک تریجیحا آکادمیک درج شود. همچنین نام و نشانی دانشگاه و یا مجموعه ای که نویسندگان مقاله به آنجا وابستگی (affiliation) دارند نیز باید به صورت دقیق و کامل نوشته شود. در قسمت پایین صفحه مشخصات نویسنده مسئول نیز به همراه جزییات مطرح شده نوشته می شود.

ادامه این مطلب را می توانید در این صفحه بخوانید.

اکپست مقاله و انتخاب ژورنال بهتر برای سابمیت مقاله

یکی از چالش های پیش روی دانشجویان انتخاب ژورنال مناسب برای سابمیت و اکپست مقاله است. . انتخاب را بر مبنای ایمپکت فاکتور ژورنال قرار بدیم یا بر پایه رتبه ژورنال تو حوزه علوم مربوط؟

در گام اول چنانچه بتوانیم ژورنالی با ایمپکت فاکتور بالا و دارای رتبه بهتر تو حوزه کاری ژورنال پیدا کنیم، بهترین گزینه ممکن پیش روی ما قرار خواهد داشت. اما در اغلب موارد داشتن خدا و خرما در آن واحد ممکن نیست و ما نمیتوانیم ژورنالی پیدا کنیم که از ایمپکت و رنکینگ بالاتری برخوردار باشد. پس حال چه باید کرد؟

قدیم الایام که تازه بحث ایمپکت فاکتور مطرح شده بود  گرایش عجیبی به انتشار مقالات در ژورنالهای با ایمپکت فاکتور بالا در بین محققین وجود داشت که بعدها مشخص شد ایمپکت فاکتور بالا صرفا راه گشا نیست. آنچه در این میان بیشتر حائز اهمیت مینمود، بازخورد مقاله شما در فضای علمی دنیا بود. یعنی مقاله ای که شما منتشر نموده ای تا چه حد در فضای علمی جهان از مقبولیت برخوردار است. بدون شک چنانچه مقاله شما از مقبولیت بالایی برخوردار باشد، دارای سایتیشن و رفرنس دهی بالایی خواهد بود. یعنی توسط افراد زیادی به مقاله شما ارجاع داده خواهد شد. از این رو اهمیت ایمپکت فکتور رفته رفته کم رنگ تر شده و  بیشتر میزان سایتیشن مقاله مدنظر قرار گرفت.

تاثیر علمی یا H-index

این پارامتر شاخصی برای ارزیابی علمی پژوهشگران است که میزان تأثیر گذاری آن ها را در پیشبرد علم نشان می دهد. این شاخص در حال حاضر به عنوان بهترین معیار موجود در ارزیابی علمی افراد به کار برده می شود که برای اولین بار توسط Jorge E. Hirsch که یک فیزیکدان دانشگاه کالیفورنیای جنوبی است به عنوان ابزاری جهت ارزیابی کیفی تحقیقات علمی پژوهشگران ارائه شد. این شاخص برای یک پژوهشگر عبارت است از H تعداد مقاله ارائه شده توسط وی، که به هر کدام حداقل H بار استناد شده باشد.  برای مثال اگر ۵ مقاله از کل مقالات منتشر شده توسط یک محقق، هر کدام حداقل ۵ بار به عنوان مرجع در مقالات دیگر مورد استفاده قرار گرفته باشد، شاخص H آن محقق برابر ۵ است. بنابراین H-index نتیجه تعادل بین تعداد مقالات و استنادات است.  این دانشمند که خود شاخص H بیشتر از ۵۵ دارد، معتقد است یک «دانشمند موفق» باید پس از ۲۰ سال تلاش علمی-پژوهشی شاخص H بیشتر از ۲۰ داشته باشد. این شاخص می بایست برای یک «دانشمند برجسته»، ۴۰ و برای یک «دانشمند بی نظیر» برابر با ۶۰ در طی ۲۰ سال باشد.

از اینرو چنانچه شما مقاله ای با ایمپکت فاکتور بالا (مثلا ۵) داشته باشید و توسط سایرین ارجاع داده نشود، پس این مقاله در پیشرفت علمی شما در فضای علمی جهان تاثیر آنچنانی نخواهد داشت. حال آنکه شاید مقاله ای با ایمپکت بسیار پایین (مثلا ۱)  ارجاعات زیادی داشته باشد و در معرفی شما در فضای علمی بین المللی نقش مهمی ایفا کند. اما نکته ای که نباید فراموش نمود اغلب دوستان و عمدتا عزیزان ایرانی سعی دارند این شاخص را برای خود بالا ببرند. با self-citation های مکرر این عدد را افزایش میدهند. یعنی مقالات خود را در کارهای جدید خود رفرنس داده و باعث افزایش این شاخص میشوند که این امر باعث شده بحث جدیدی مطرح شود مبنی بر اینکه در محاسبه این شاخص، ارجاعات توسط خود نویسنده باید حذف شود.

ادامه مطلب

در ابتدا لازم به یادآوری است که متن زیر نوشته یکی از کاربران سایت می باشد، در ادامه به طور کلی وضعیت هر مقاله توسط خود شما داخل رزومه مشخص میشه.

داخل بخش publications در رزومه، دو زیربخش درست کنید:


A) Journal
B) Conference

داخل هر زیر بخش، مقاله ای درج میشه که به اون زیر بخش مربوط میشه.

وضعیت هر مورد هم توسط شما منتشر میشه.

اگر منتشر شده:

your name, Analysis of Important Factors in Applications, Journal of Engineering Education, Volume 20, Issue 2, March 2017, Pages 159-166

برای مشاهده سایر حالات مقاله ارسال شده و یا در درست نگارش به این صفحه مراجعه نمایید. 

رد شدن مقاله یا ریجکت مقاله
همانطور که این احتمال وجود دارد که مقاله شما در مرحله اول و توسط سردبیر اکسپت شود این احتمال نیز وجود دارد که مقاله ارسالی در همان مرحله نخست و حتی پیش از داوری ریجکت شود. برخی از عواملی که می توانند زمینه ساز این موضوع شوند می توانند موارد زیر باشند:

عدم تناسب موضوع مقاله با حیطه فعالیت ژورنال
عدم تطابق مقاله ارسالی و اسکوپ ژورنال
قدیمی و تکراری بودن مقاله
عدم رعایت ضوابط و قوانین نگارشی مجله

اما در صورتی که مقاله ارسالی پس از داوری رد شود، این مورد به صورت یک نامه که شامل علل ریجکت شدن مقاله شما می باشند توسط سردبیر مجله به شما اطلاع داده می شود.

در این صورت می توانید با توجه به مواردی که توسط کارشناسان خبره علمی برای مقاله شما مطرح شده است سطح علمی مقاله خود را راتقاء دهید و آن را به ژورنالی حتی بهتر بفرستید. معمولا نتیجه داوری گزینه ای نیست که با اصرار و ارسال نامه های مجدد بتوان آن را تغییر داد اما چنانچه اطمینان دارید داورها در برخی موارد دچار اشتباه شده اند یا سوء تفاهم جزئی پیش آمده است می توانید دلایل خود را مطرح نمایید و مجددا درخواست بررسی مقاله را بدهید.

همچنین بدانید که شما این حق را دارید که مقاله ای ارسال شده را با درخواست کتبی پس بگیرید اما این عمل به اعتبار علمی شما لطمه می زند.

ادامه مطلب

سرنوشت مقاله پس از داوری

پس از اینکه داوران مورد تایید مجله، مقاله شما را بررسی کردند، این مقاله شما پس از داوری مجدد در اختیار سردبیر قرار می گیرد. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که سردبیر محوری ترین نقش را در تصمیم گیری نهایی برای اکسپت یا ریجکت شدن مقاله دارد.

به طور معمول وضعیت مقاله پس از تصمیم سردبیر با یکی از حالات زیر تعیین می شود:

 تایید پذیرش برای چاپ، تایید پذیرش پس از انجام برخی از اصلاحات جزئی، تایید پذیرش پس از انجام اصلاحات کلی، بررسی مجدد احتمالی برای چاپ پس از اصلاحات اساسی، بررسی احتمالی برای چاپ در قالب نامه به سردبیر یا گزارش کوتاه و یا ریجکت و غیرقابل چاپ.

پذیرش قطعی مقاله بدون نیاز به ایجاد تغییرات موضوعی نادر است و در بیشتر موارد پذیرش و اکسپت به صورت مشروط بوده و نیاز است تا نویسنده مسئول تغییرات و اصلاحات مطرح شده را پیگیری نماید.

ریوایز مقاله (اصلاح و بازبینی)

به طور معمول در ژورنال خارجی پس از گذشت ۳ تا ۶ ماه پاسخ نهایی برای تایید و چاپ مقاله و یا ریجکت آن اعلام می شود. در صورتی که نیاز باشد تا مواردی در مقاله تغییر کنند، یک بازه زمانی تعیین می شود و نویسنده باید در طول این زمان موارد مطرح شده را اصلاح نماید. اگر انجام برخی تغییرات نشدنی است حتما این موارد را با سردبیر مطرح کنید تا در صورت امکان مقاله شما مجددا مورد ارزیابی و داوری قرار بگیرد.

اگر مدت زمان زیادی از زمان ارسال مقاله شما به ژرونال می گذرد، پیشنهاد می شود برخی از منابع را مطابق با جدیدترین تحقیقات انجام شده در آن حوزه به روزرسانی نمایید.

پذیرش و چاپ مقاله

پس از تایید نهایی مقاله و پیش از مرحله چاپ ویرایش نهایی مطابق با استانداردهای آن ژورنال باید انجام شود، این ویرایش اغلی شامل رفع ایرادات گرامری، غلط گیری املایی و نگارشی، اصلاح علائم نقطه گذاری، روان سازی جملات، رفع ابهامات گـرامری، و بررسی بخش هایی است که احتمال خطا در آنها زیاد است (چکیده، قسمتهای آماری، شکل ها، جدول ها و مراجع). البته لازم به ذکر است که انجام برخی از اصلاحات به ویراستار فنی آن ژورنال سپرده می شود. پس از اجرای این موارد نسخه ای که قرار است در ژورنال به چاپ برسد به شما ارایه می شود تا برای آخرین بار هم آن را بررسی کنید. در این مرحله ، مقاله شما دقیقا از لحاظ صفحه آرایی، مانند نسخه ای خواهد بود که در نهایت در مجله چاپ خواهد شد. پیشنهاد می شود مجدد مقاله را لغت به لغت بخوانید و از صحت اشکال و جداول و محل قرارگیری آن ها نیز اطمینان حاصل کنید. بدیهی است که در این مرحله دیگر نمی توان تغییرات اساسی را در مقاله ایجاد نمود و حداکثر امکان تغییر چند کلمه جزئی وجود دارد. برخی از ژورنال های قوانین و چارچوب های مشخص و منحصربه فردی برای اصلاح نسخه پیش از چاپ مقاله دارند که باید حتما به آنها را اجرا نمایید.

ادامه مطلب

روند بررسی و داوری مقاله

این مرحله ممکن است به سرعت پیش رود و مقاله شما مورد تایید سردبیر مجله قرار بگیرد، البته این مورد بستگی به میزان نوآوری و ایده شما دارد. به طور معمول پس از دریافت مقاله، محتوای ارسالی توسط هیئت داوری آن ژورنال مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. این پروسه به این صورت است که داوران باید در زمان بندی تعیین شده مقاله را بررسی کرده و فرم های مربوطه را متناسب با آن تکمیل نمایند. از آنجاییکه پروسه داووری باید به صورت کاملا عادلانه و بی طرف انجام شود برخی از مجلات هنگام ارسال مقاله به داوران اسامی نویسندگان را حذف می کنند. البته ممکن است پیامی از طرف ژرونال دریافت کنید از به شما این امکان داده می شود تا داور مقاله را خودتان پیشنهاد دهید.
به طور مثال در سری مجلات BMC پیشنهاد داور به صورت اجباری بوده و حتما باید انجام شود. بهترین راه برای پیدا کردن داور استفاده از مراجعی است که در نوشتن مقاله از آن ها استفاده کرده اید چرا که بیشترین ارتباط علمی با آن ها وجود دارد. البته به یاد داشته باشید که پیشنهادات به مجله ارسال می شوند و شما به عنوان نویسنده نمی توانید به صورت مستقیم با داورهای پیشنهادی مکاتبه نمایید.


زمان داوری مقاله isi

هر مجله دارای زمان بندی داوری مخصوص به خود است، این زمان می تواند از چند هفته تا یک سال به طور بیانجامد، اما چنانچه پس از گذشت چندماه از ارسال مقاله هیچ پیامی از طرف مجله مورد نظر دریافت نکردید حتما برای پیگیری با آن ها تماس بگیرید.
زمان داوری و ارائه نتایج در مجلات مختلف با هم فرق می‌کند. متأسفانه این زمان در مورد مجلات داخلی بعضاً تا یک سال طول می‌کشد. به طور کلی، چنانچه پس از گذشت ۶ ماه از دریافت نامه وصول به سردبیر جوابی دریافت نکردید، با مجله تماس بگیرید. می‌توانید از تلفن، فاکس، ایمیل یا ارسال نامه پستی استفاده کنید. اگر با گذشت دو ماه باز هم جوابی دریافت نکردید، مجدداً با مجله تماس بگیرید و اگر باز هم جوابی نگرفتید دیگر هیچ مقاله‌ای به این مجله ارسال ننمایید.
به طور معمول از نظر زمان داوری می توان ژورنال ها را به دو نوع ایمپکت دار و یا مجلات بدون ایمپکت ISI تقسیم نمود. یکی از خدمات مجموعه شکوفا اندیش اکسپت فوری و تضمینی مقالات است. مدت زمان اکسپت مقاله در یک ژورنال بدون ایمپکت ISI به صورت تضمینی در حدود ۳ تا ۴ هفته است و همچنین هزینه پذیرش و چاپ در مجلات ISI بدون ایمپکت تضمینی بین هشتصدهزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان متغییر می باشد (برای آگاهی از آخرین لیست قیمت هزینه اکسپت مقاله با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.). در مورد مجلات دارای امپت فاکتور هزینه ارسال مقاله در حدود دویست و پنجاه هزار تومان است. لازم به ذکر است در صورت عدم پذیرش این مبلغ پرداخت شده عودت داده نمی شود و در صورت اکسپت مقاله نیز تمامی خدمات تا چاپ توسط مجموعه شکوفا اندیش پیگیری خواهد شد. برای مشاوره رایگان در خصوص نحوه محاسبه قیمت و پرداخت هزینه اکسپت مقاله می توانید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

ادامه مطلب

ارسال مقاله به مجله

بعد از آماده کردن مقاله و انتخاب ژورنال نوبت به ارسال مقاله به مجله و ژورنال مورد نظر می رسد. امروزه اکثر مجله ها مقالات را به صورت الکترونیک از نویسندگان دریافت می کنند، بدیهی است که ارسال نسخه هایی با پسوندهای PDF و یا آماده شده با نرم افزارهای WORD و Latex سریعتراست و همچنین کیفیت فایل ها نیز افت نمی کند. به یاد داشته باشید حتما پس از ذخیره کردن فایل به صورت PDF آن را با دقت بررسی کنید تا تصاویر، اشکال و حروف در محل خود قرار گرفته باشند.

به طور معمول در سایت های ژورنا هال علمی بخشی برای ارسال آنلاین مقالات وجود دارد، اغلب این پروسه به صورت چند مرحله پشت سر هم می باشد و باید اطلاعات نویسندگان، نظیر نام و ایمیل و دانشگاه و… در قسمت های مربوطه وارد شوند. همچنین ممکن است نیاز باشد تا بخش های از مقاله نظیر عنوان، چیکده و کلمات کلیدی را نیز در قسمت های مربوطه وارد نمایید.

برخی از نشریات ممکن است هنوز از سیستم آنلاین دریافت مقاله استفاده نکنند و فایل ها را به صورت ایمیل از شما دریافت کنند. اگرچه این مورد امروزه بسیار کم اتفاق می افتد اما ممکن مجلاتی باشند که مقاله را به صورت نسخه چاپ شده و یا بر روی CD و از طریق پست از شما تحویل بگیرند، در این موارد اغلب نیاز است تا چند نسخه از مقاله پرینت گرفته شود و همچنین از پست سفارشی و یا پیشتاز برای ارسال مقالات استفاده شود.

پس از ارسال مقاله توسط هر یک از شیوه های مطرح شده، شما باید منتظر پیام سردبیر ژورنال مبنی بر اعلام وصول مقاله باشید. در این مرحله اغلب یک کد برای پیگیری های بعدی نیز به شما داده می شود.

 مشاهده ادامه مطلب ارسال مقاله به مجله