Google+ sitemap
اکسپت مقاله و انتخاب ژورنال بهتر برای سابمیت مقاله - اکسپت فوری مقاله علمی پژوهشی | مقاله ISI

اکسپت مقاله و انتخاب ژورنال بهتر برای سابمیت مقاله

اکسپت مقاله و انتخاب ژورنال بهتر برای سابمیت مقاله

یکی از چالش های پیش روی دانشجویان انتخاب ژورنال مناسب برای سابمیت و اکسپت مقاله است. . انتخاب را بر مبنای ایمپکت فاکتور ژورنال قرار بدیم یا بر پایه رتبه ژورنال تو حوزه علوم مربوط؟

در گام اول چنانچه بتوانیم ژورنالی با ایمپکت فاکتور بالا و دارای رتبه بهتر تو حوزه کاری ژورنال پیدا کنیم، بهترین گزینه ممکن پیش روی ما قرار خواهد داشت. اما در اغلب موارد داشتن خدا و خرما در آن واحد ممکن نیست و ما نمیتوانیم ژورنالی پیدا کنیم که از ایمپکت و رنکینگ بالاتری برخوردار باشد. پس حال چه باید کرد؟

قدیم الایام که تازه بحث ایمپکت فاکتور مطرح شده بود  گرایش عجیبی به انتشار مقالات در ژورنالهای با ایمپکت فاکتور بالا در بین محققین وجود داشت که بعدها مشخص شد ایمپکت فاکتور بالا صرفا راه گشا نیست. آنچه در این میان بیشتر حائز اهمیت مینمود، بازخورد مقاله شما در فضای علمی دنیا بود. یعنی مقاله ای که شما منتشر نموده ای تا چه حد در فضای علمی جهان از مقبولیت برخوردار است. بدون شک چنانچه مقاله شما از مقبولیت بالایی برخوردار باشد، دارای سایتیشن و رفرنس دهی بالایی خواهد بود. یعنی توسط افراد زیادی به مقاله شما ارجاع داده خواهد شد. از این رو اهمیت ایمپکت فکتور رفته رفته کم رنگ تر شده و  بیشتر میزان سایتیشن مقاله مدنظر قرار گرفت.

تاثیر علمی یا H-index

این پارامتر شاخصی برای ارزیابی علمی پژوهشگران است که میزان تأثیر گذاری آن ها را در پیشبرد علم نشان می دهد. این شاخص در حال حاضر به عنوان بهترین معیار موجود در ارزیابی علمی افراد به کار برده می شود که برای اولین بار توسط Jorge E. Hirsch که یک فیزیکدان دانشگاه کالیفورنیای جنوبی است به عنوان ابزاری جهت ارزیابی کیفی تحقیقات علمی پژوهشگران ارائه شد. این شاخص برای یک پژوهشگر عبارت است از H تعداد مقاله ارائه شده توسط وی، که به هر کدام حداقل H بار استناد شده باشد.  برای مثال اگر ۵ مقاله از کل مقالات منتشر شده توسط یک محقق، هر کدام حداقل ۵ بار به عنوان مرجع در مقالات دیگر مورد استفاده قرار گرفته باشد، شاخص H آن محقق برابر ۵ است. بنابراین H-index نتیجه تعادل بین تعداد مقالات و استنادات است.  این دانشمند که خود شاخص H بیشتر از ۵۵ دارد، معتقد است یک «دانشمند موفق» باید پس از ۲۰ سال تلاش علمی-پژوهشی شاخص H بیشتر از ۲۰ داشته باشد. این شاخص می بایست برای یک «دانشمند برجسته»، ۴۰ و برای یک «دانشمند بی نظیر» برابر با ۶۰ در طی ۲۰ سال باشد.

از اینرو چنانچه شما مقاله ای با ایمپکت فاکتور بالا (مثلا ۵) داشته باشید و توسط سایرین ارجاع داده نشود، پس این مقاله در پیشرفت علمی شما در فضای علمی جهان تاثیر آنچنانی نخواهد داشت. حال آنکه شاید مقاله ای با ایمپکت بسیار پایین (مثلا ۱)  ارجاعات زیادی داشته باشد و در معرفی شما در فضای علمی بین المللی نقش مهمی ایفا کند. اما نکته ای که نباید فراموش نمود اغلب دوستان و عمدتا عزیزان ایرانی سعی دارند این شاخص را برای خود بالا ببرند. با self-citation های مکرر این عدد را افزایش میدهند. یعنی مقالات خود را در کارهای جدید خود رفرنس داده و باعث افزایش این شاخص میشوند که این امر باعث شده بحث جدیدی مطرح شود مبنی بر اینکه در محاسبه این شاخص، ارجاعات توسط خود نویسنده باید حذف شود.

با توجه به آنچه در بالا اشاره شد، پس انتخاب ژورنال هدف برای مقاله، فارغ از ایمپکت فاکتور، ژورنالی هست که سایتیشن مقاله مارو تضمین میکنه. این ژورنال هم میتونه بر اساس رتبه در حوزه کاری انتخاب بشه و هم بر اساس اهمیت موضوع ژورنال. به عنوان مثال بنده الگوریتمی ارائه کردم برای شناسایی اینترکش بین داروهای ضدسرطانی و سلول های بدن. حال این سوال مطرح هست مقاله این کار پژوهشی را در یک ژورنال بیولوژیکی با ایمپکت پایین و رتبه بالا منتشر کنم یا در یک ژورنال کامپیوتری با ایمپکت بالا و رتبه پایین؟ از اونجایی که بازخورد این کار برای محققین حوزه بیولوژی و پژشکی بیشتر و پر اهمیت تر از محققین حوزه کامپیوتر هست، بنده ترجیح میدهم تا در یک ژورنال بیولوژی با ایمپکت پایین منتشر کنم تا ارجاعات زیادی توسط علاقه مندان به آن داده شود.

تصاویر زیر نشون دهنده یکی از مهم ترین پایگاه هایی هست که ژورنال هارو بر اساس رتبه و سایتیشن آنالیز و رنکینگ میکنه.

انتخاب ژورنال مناسب برای اکسپت مقاله
اکسپت مقاله