در این مطلب به ارایه یک پاسخ جامع به این پرسش می پردازیم که اکسپت مقاله چیست؟

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در افزایش اعتبار رزومه های علمی دانشگاهی و آکادمیک، وجود مقالات علمی اکسپت شده در آن هاست؛ نوشتن مقاله و اکسپت آن در یک ژورنال علمی معتبر امروزه به یکی از مهمترین مزیت های رقابتی در رزومه های علمی تبدیل شده است چرا که به طورکلی در سال های اخیر تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین درخواست اپلای دانشجویی افزایش یافته است.

فرایند اکسپت مقاله

به طور کلی می توان فرآیند اکسپت مقاله را به ۴ مرحله تقسیم نمود:

  • مرحله نخست در اکسپت مقاله

 پس از ارسال مقاله به ژورنال، سردبیر ژورنال نسخه خطی اولیه  (manuscript) مقاله را با توجه به مواردی نظیر اعتبار فنی، سبک نوشتاری، اسکوپ (حیطه) موضوع، ارتباط با مقالاتی مرتبطی که پیشتر در آن ژورنال چاپ شده اند، سرقتت ادبی و پلاگریسم، تطابق با سیاست ها و خط مشی ژورنال و… بررسی می کند. پیشنهاد می شود برای افزایش احتمال اکسپت مقاله در مرحله اولیه، مواردی نظیر اسکوپ و نوع مقاله و همچنین کیفیت و مقالات قبلی ژورنال حتما توسط افراد با تجربه مورد ارزیابی قرار بگیرد.

اکسپت مقاله چیست؟
  • مرحله دوم در اکسپت مقاله

پس از بررسی اولیه توسط سردبیر، مقاله ارسال شده اینبار توسط ویراستار مجله مورد بررسی قرار می گیرد. در این مرحله بررسی های دقیقتر و فنی تر انجام می شود. همچنین در مرحله دوم اکسپت مقاله این احتمال وجود دارد که مقاله ارسالی به صورت محرمانه به دویا یا چند داور برای بررسی وارزیابی دقیقتر نیز ارسال شود. همچنین لازم به ذکر است که احتمال پذیرش قطعی و اکسپت فوری و یا ریجکت مقاله نیز در این مرحله وجود دارد.

  • مرحله سوم در اکسپت مقاله

در این مرحله مقاله از دیدگاه اعتبار فنی توسط داوران مورد ارزیابی قرار می گیرد، نتیجه این ارزیابی می تواند: اکسپت مقاله، ریجکت مقاله و یا نیاز به برخی اصلاحات باشد، در ادامه این موضوع به ویراستار و سپس توسط وی به سردبیر ژورنال اعلام می شود.

  • مرحله چهارم در اکسپت مقاله

در این مرحله نتیجه نهایی به نویسنده مقاله اعلام می شود. در صورت پذیرفته شدن گواهی اکسپت مقاله و در صورت ریجکت شدن دلایل ریجکت به نویسنده اعلام خواهد شد. همچنین در برخی موارد ممکن است مقاله به صورت مشروط اکسپت شود و یا با اصطلاح اکسپت شرطی، در این حالت نیاز است تا برخی اصطلاحات توسط نویسنده انجام شود.

ادامه این مطلب را در این بخش مطالعه کنید.

نمونه اکسپت مقاله isi

فرآیند اکسپت مقاله در بسیاری از ژورنال های معتبر علمی و به خصوص isi  یا  (Internation Scientific Indexing)  فرآیندی زمانبر است که ممکن است تا چندین ماه نیز به طول بیانجامد، لازم به ذکر است صرف طولانی شدن پروسه ارایه پاسخ از طرف ژورنال دلیل بر پذیرش و اکسپت مقاله نبوده و ممکن است بعد از گذشت چندماه مقاله ارسالی ریجکت شود. به طور کلی می توان مرحله داوری مقاله isi را طولانی ترین مرحله بعد از نوشتن مقاله دانست، و چنانچه نویسنده به اصول و قواعد مقاله نویسی آشنا نباشد و تجربه اکسپت مقاله isi را نداشته باشد، پروسه مذکور می تواند سخت تر از حد معمول شود.

در این مطلب به ارایه چند نمونه اکسپت مقاله isi و همچنین مروری اجمالی بر برخی از دستورالعمل های رایج چاپ مقالات در مجله های علمی می پردازیم. پروسه داوری مقالات در ژورنال گوناگون مختلف است و این امر ارتباط مستقیم با سطح علمی و اعتبار ژورنال دارد، به طور کلی پس از تایید مقاله ارسالی نامه ای از طرف سردبیر ژورنال به نویسنده ارسال خواهد شد که به آن نامه اکسپت مقاله می گویند. این نامه اعتبار کافی برای نوشتن مقاله در رزومه ویا تکمیل ۲ نمره پایان نامه را برای برخی دانشجویان دارد.

نمونه اکسپت مقاله isi

برای مشاهده ادامه مطلب نمونه اکسپت مقاله isi اینجا را کلیک کنید.

هزینه اکسپت مقاله

هزینه اکسپت مقاله در مجلات ISI

مقاله ISI از جمله مواردی است که می تواند موجل ارتقاء سطح یک رزومه آکادمیک به ویژه برای دانشجویانی باشد که قصد دارند تا در مقاطع بالاتر نظیر دکتری ادامه تحصیلی دهند و یا برای اپلای و پذیرش تحصیلی اقدام نمایند و در یک دانشگاه خارجی به تحصیل خود ادامه دهند، اما نکته مهم درمورد ژورنال های ISI این است که یک مجله می تواند در یک زمان جزو مجلاتISI باشد اما بعد از مدتی به دلایل مختلف دیگر اعتبار یک ژورنال ISI را نداشته باشد، به عنوان مثال کاهش اعتبار علمی یکی از دلایل رایج این موضوع است.

هر یک از ژورنال های علمی از لحاظ اکسپت و پذیرفتن مقالات و همچنین محاسبه هزینه اکسپت مقاله رویکرد خود را دارند، اما تعیین مبلغ پذیرش مقالات در یک ژورنال را به طور کلی می توان برگرفته از سه گزینه زیر دانست:

•ضریب تاثیر ژونال (Impact factor)

•شاخص فوری ژورنال (Immediacy index)

•نیمه عمر ارجاعات به مجله یا نیمه عمر استناد (Cited Half-Life)

از آنجاییکه ممکن است قیمت پذیرش مقالات در ژورنال ها در زمان های گوناگون تغییر کند، توصیه می شود جهت آگاهی از آخرین لیست قیمت هزینه اکسپت مقاله با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

رویکرد کلی مجموعه علمی پژوهشی شکوفا اندیش در اکسپت مقالات و محاسبه هزینه اکسپت مقاله به صورت زیر است:

انتخاب از میان ژورنال ایمپکت دار و یا مجلات بدون ایمپکت ISI. مدت زمان اکسپت مقاله در یک ژورنال بدون ایمپکت ISI به صورت تضمینی در حدود ۳ تا ۴ هفته است و همچنین هزینه پذیرش و چاپ در مجلات ISI بدون ایمپکت تضمینی بین هشتصدهزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان متغییر می باشد (برای آگاهی از آخرین لیست قیمت هزینه اکسپت مقاله با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.). در مورد مجلات دارای امپت فاکتور هزینه ارسال مقاله در حدود دویست و پنجاه هزار تومان است. لازم به ذکر است در صورت عدم پذیرش این مبلغ پرداخت شده عودت داده نمی شود و در صورت اکسپت مقاله نیز تمامی خدمات تا چاپ توسط مجموعه شکوفا اندیش پیگیری خواهد شد. برای مشاوره رایگان در خصوص نحوه محاسبه قیمت و پرداخت هزینه اکسپت مقاله می توانید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

ادامه مطلب

مراحل اکسپت مقاله به طور کلی می تواند شامل موارد زیر باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هریک از عناوین مطرج شده می توانید بر روی آن کلیک نمایید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

ارسال مقاله به مجله

بعد از آماده کردن مقاله و انتخاب ژورنال نوبت به ارسال مقاله به مجله و ژورنال مورد نظر می رسد. امروزه اکثر مجله ها مقالات را به صورت الکترونیک از نویسندگان دریافت می کنند، بدیهی است که ارسال نسخه هایی با پسوندهای PDF و یا آماده شده با نرم افزارهای WORD و Latex سریعتراست و همچنین کیفیت فایل ها نیز افت نمی کند. به یاد داشته باشید حتما پس از ذخیره کردن فایل به صورت PDF آن را با دقت بررسی کنید تا تصاویر، اشکال و حروف در محل خود قرار گرفته باشند.

به طور معمول در سایت های ژورنا هال علمی بخشی برای ارسال آنلاین مقالات وجود دارد، اغلب این پروسه به صورت چند مرحله پشت سر هم می باشد و باید اطلاعات نویسندگان، نظیر نام و ایمیل و دانشگاه و… در قسمت های مربوطه وارد شوند. همچنین ممکن است نیاز باشد تا بخش های از مقاله نظیر عنوان، چیکده و کلمات کلیدی را نیز در قسمت های مربوطه وارد نمایید…

بررسی و داوری مقاله

این مرحله ممکن است به سرعت پیش رود و مقاله شما مورد تایید سردبیر مجله قرار بگیرد، البته این مورد بستگی به میزان نوآوری و ایده شما دارد. به طور معمول پس از دریافت مقاله، محتوای ارسالی توسط هیئت داوری آن ژورنال مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. این پروسه به این صورت است که داوران باید در زمان بندی تعیین شده مقاله را بررسی کرده و فرم های مربوطه را متناسب با آن تکمیل نمایند. از آنجاییکه پروسه داووری باید به صورت کاملا عادلانه و بی طرف انجام شود برخی از مجلات هنگام ارسال مقاله به داوران اسامی نویسندگان را حذف می کنند. البته ممکن است پیامی از طرف ژرونال دریافت کنید از به شما این امکان داده می شود تا داور مقاله را خودتان پیشنهاد دهید.
به طور مثال در سری مجلات BMC پیشنهاد داور به صورت اجباری بوده و حتما باید انجام شود. بهترین راه برای پیدا کردن داور استفاده از مراجعی است که در نوشتن مقاله از آن ها استفاده کرده اید چرا که بیشترین ارتباط علمی با آن ها وجود دارد. البته به یاد داشته باشید که پیشنهادات به مجله ارسال می شوند و شما به عنوان نویسنده نمی توانید به صورت مستقیم با داورهای پیشنهادی مکاتبه نمایید.

سرنوشت مقاله پس از داوری

پس از اینکه داوران مورد تایید مجله، مقاله شما را بررسی کردند، این مقاله شما پس از داوری مجدد در اختیار سردبیر قرار می گیرد. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که سردبیر محوری ترین نقش را در تصمیم گیری نهایی برای اکسپت یا ریجکت شدن مقاله دارد.

به طور معمول وضعیت مقاله پس از تصمیم سردبیر با یکی از حالات زیر تعیین می شود:

 تایید پذیرش برای چاپ، تایید پذیرش پس از انجام برخی از اصلاحات جزئی، تایید پذیرش پس از انجام اصلاحات کلی، بررسی مجدد احتمالی برای چاپ پس از اصلاحات اساسی، بررسی احتمالی برای چاپ در قالب نامه به سردبیر یا گزارش کوتاه و یا ریجکت و غیرقابل چاپ.

پذیرش قطعی مقاله بدون نیاز به ایجاد تغییرات موضوعی نادر است و در بیشتر موارد پذیرش و اکسپت به صورت مشروط بوده و نیاز است تا نویسنده مسئول تغییرات و اصلاحات مطرح شده را پیگیری نماید.

مراحل اکسپت مقاله

برای مشاهده مراحل اکسپت مقاله اینجا را کلیک کنید.